KORONADAN SONRA EŞİT YAŞAM KOŞULLARI

Bir çift Kızıl gerdan kuşu neşe içinde uçarken, kuru yapraklar arasında bir küre gördüler.

  1. Küreye yaklaştılar, ama onunla ne yapacaklarını bilemediler. Üstelik çok ağırdı, yuvarlamak mümkün değildi. Nereden çıkmıştı şimdi bu kurşun renkli küre? Birbirlerini suçlamaya başladılar. Kavga edip, başlarını gagaladılar. Ama küre olduğu yerde duruyordu.
  2. Küreye tekrar yaklaştılar. Ama bu sefer doğadan yardım istediler. Onunla ne yapacaklarını bilmek için derin bir özlem duydular. Kanatlarını birleştirdiler. Küçük kalpleri, kırmızı tüylerini iç çekişleriyle indirdi kaldırdı.

Modern techno design with globe on grid Free Vector

Kurşun renkli bir küre olduğu yerde tüm ağırlığıyla kalır.

Böyle Kızıl gerdanlar doğadan cevap alır.

1. EŞİTLİK

Yeni bir eğitim şekline ihtiyacımız var. Çünkü yeni akla ve yeni bir duyguya ihtiyacımız var. Sen tatlı kurabiye severken ben acılı ezme seviyor olabilirim. Ama ikimizin de acıktığı bir zaman var. O zaman geldiğinde eşit oluruz. Tatlı kurabiye yoksa acılı ezmeden sen de yersin, acılı ezme yoksa tatlı kurabiyeyi ben de yerim. Tercihlerimizi eleştirmekten vazgeçmek ve eşit olmak için, acıktığımızda yiyecek bir lokma ekmeğimizin olmadığı zamanı beklemesek olmaz mı?

Food background design Free Vector

2. EKONOMİK KRİZ

Tüm dünyada büyük bir gerilim var. Ekonomik gerileme televizyon ekranlarından görünmüyor.

Ben bu anı uzun zamandır bekliyordum. Yani savaş olur sanıyordum; bir üçüncü dünya savaşı. Ama bunun yerine korona virüsü geldi. Böylece hepimize övünerek söylenen ekonomik büyümenin ihtişamlı düşüşü, muharebe gibi çok daha korkunç bir olayla değil, yavaş yavaş gerçekleşiyor. Ekonomik büyüme iyi bir şey değildi zaten. Aşırı üretim demekti. Her yerde bulabileceğin bir kupanın altına, x marka işareti konulunca fiyatının yüz katına çıkmasıydı.

Wat rong khun the abstract golden temple and pond with fish, in chiang rai, thailand. Premium Photo

Doğru bir şekilde yavaş yavaş küçülüyoruz. Eğer daha basit yaşamayı normal hale getiren bir eğitim materyali oluşturursak, korona virüsü avantaja dönüşecek. Aşı bulunacak mı diye dört gözle bekleyenler de var. Bulunacağını hiç sanmıyorum.  Ama diyelim ki bulundu, hemen daha fazla üretip, insanlar arasındaki eşitliği her şekilde bozmak için doğaya zarar vermeye devam ederiz. Şu an olabileceğimiz en iyi durumdayız.

Family at home Free Photo

Dünya hükümetleri kontrolü kaybedecekler. Bu bir virüs meselesi değil. Aramızdaki ilişkilerde denge kurma meselesi. Biz insanlar bu gezenin üzerindeki suçlular çetesi gibiyiz. Etrafı yakıp yıkarak banka hesaplarımızı büyütmeye çalışıyoruz. Bunun sonunda da sıradan, kendi halindeki insanlara asla sıra gelmiyor. Gezegeni yok etmeye devam edemeyiz.

Family protected from the virus Free Vector

Sence gelişmiş ülkelerin başkanları, büyük derneklerin sahipleri ya da bir takım kuruluşların yönetim heyetleri, oturup sıradan insanlar için ağlıyorlar mı? Sadece bir iki numune, zor durumda kalmış insan seçiyorlar. Bu kişiye medya önünde en üst seviyede şefkat gösterisinde bulunuyorlar. Bu, bir çeşit kendini koruma içgüdüsüdür. Aslında tüm bu güçlü görünen kurum ve kuruluşların büyük insan nüfusu için hiçbir planları yok. Bu yüzden medyayı kullanarak sahip olduklarını düşündükleri konumlarını sürdürmeyi umut ediyorlar.

Praying hands in the dark background with faith in religion and belief in god. Premium Photo

Biz de onlar gibi olmak istiyorduk. Banka hesaplarımızı şişirmek için herkesi, her şeyi sömürmek istiyorduk. Aslında bir alternatif vardı ama o kadar uzakta ve yapılamaz görünüyordu ki hemen vazgeçiyorduk.

Happy rich banker celebrating income growth

Öyleyse çözümü doğa getirecek. Hangi görüşü savunduğuna bakmayacak, nereli olduğuna bakmayacak, ten rengine, boyuna, ne marka kıyafet giydiğine, omuzunda kaç yıldız taşıdığına, ofisinin gökdelenin kaçıncı katında olduğuna bakmayacak. Virüsler ve doğal afetlerle eşit olmaya mecbur edecek. Hep beraber temel ihtiyaçlardan başka her şeyin yalan olduğunu anlamamızı sağlayacak. Karnını doyuracaksın, barınacaksın ve bir ailen olacak. Bunun dışında aldığın her şey için doğanın denetiminde olacaksın. Böyle davranmak için çok geçerli bir sebebin olacak, yaşamak!

Seedling new baby forest spring Free Photo

Amerika’nın bazı şehirlerinde zengin azınlığa olan öfke büyüyor. Hatta birkaç lüks konuta saldırılar bile olmuş. Zenginler bölgeyi terk etmek istemişler ama öfke o kadar büyükmüş ki evlerinden dışarı bir adım bile atamamışlar. Suç oranları artmış ve huzursuzluk hâkim olmuş. Böyle şeyler umarım olmaz. Olmasına da gerek yok. Çünkü her iki tarafın da ihtiyacı olan basit bir eğitim: “ihtiyacından fazlasını ver” eğitimi.

Portrait of unhappy african boss having mad expression pointing his index finger, looking angrily and frowning as if accusing or blaming you for mistake. selective focus on man's face Free Photo

Bu, insanın insanı zorlamasıyla olmaz. Daha önce tarihte sayısız denemesi oldu, hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Dışımızı değil, içimizi değiştirmemiz gerekiyor.

Female tourists spread their arms and held their wings

Küçükken babam ablama bir gofret aldığında eğer bana almamışsa doğal olarak gider isterdim. Ablam tabii ki paylaşmak istemezdi. Babam kaşlarını çatıp, “ver” diyene kadar da beni yok sayardı. Sonra babamın öfkesinden çekindiği için istemeye istemeye gofreti bölerdi. İçinden vermek istemediğini bilirdim. Ama korkuyla verirdi. Babamın olmadığı bir yerde asla gofretini paylaşmayacağından emin olurdum.

Front view of stack of wafers

İşte, yetişkinlikteki alma verme dengesizliğimizin hali de böyle. Vermek istemiyoruz. Korkudan, yalancıktan, herkese kendimizi ispatlamak için ya da iyi kalpli görünmek istediğimiz için değil, ihtiyacımızdan fazlasının, kendimiz de dâhil, kimseye bir faydası olmayacağını bildiğimiz için vermeliyiz. Bu da ancak ortak bir müfredatı temel ihtiyaçlarımızın karşılanmasını garanti ettiği için hayat boyu öğrenmekle olur.

Row of books as background, literature concept

Bu müfredatta yaşam koşullarının eşit olması en yüksek seviyede takdir edilip, öğretilmelidir. Tek bir yaşam standardına gönüllü olunmalıdır. Bunu hükümetler ya da çok varlıklı insanlar yapmayacak, insanlar kendi istekleriyle birey birey bu hayat tarzını benimseyecekler.

Black shoes standing in yellow circle on the asphalt concrete floor. comfort zone or frame concept. feet standing inside comfort zone circle

Neden yapayım bunu diye soruyorsan sebepler şunlar;

  • Gezegenin kaynakları azaldı.
  • Ozon tabakası deliniyor.
  • Ağaçlar hızla tür bakımından azalarak tükeniyor.
  • Arılar çok yakında yok olacak.
  • Çekirgeler mahsullerimizi yiyecek.

Big green grasshopper

“Ama insanlara temel ihtiyaçlarını verirsek parazit gibi yaşarlar.” diye düşünüyorsan, bu doğru değil. Bir ailenin temiz bir konutta yaşaması, bir arabasının ve hafta da birkaç kere arkadaşlarıyla dışarı çıkabilmesi, yılda bir iki kez tatile gidebilmesi lüks değil. Bunların zaten olması gerekir. Ama herkes için! Bunlara sahip olmak kimseyi parazit yapmaz. Sadece insanları bundan daha fazlasını almamaları için eğitmemiz gerekiyor. Lüks araba koleksiyonu olan insanlar var! Bunun kimseye yararı yok.

Dealer cars for sale

Virüsten korkuyoruz, belki uyuyamıyoruz, gerçek sürekli değişiyor ve çok endişeliyiz. Önümüzdeki ay ne kadar kazanacağımızı ve gelecekte bizi neler beklediğini merak ediyoruz. Oturup bunları düşünmek, her şey geçene kadar beklemek çözüm değil. Kendimizi bu yeni hayata adapte etmemiz gerekecek. Barınak, yemek ve aileden başka hiçbir şey talep etmemeliyiz şu anda. Ailede bir kişinin çalışıyor olması son derece yeterli, o da günde maksimum altı saat. Anne ya da babadan biri mutlaka evde, çocuklarla kalmalı. Bu herkes için geçerli.

Young attractive man sitting on sofa at home working on laptop online, using internet

Birlik olmuş bir dünya insanları toplumu inşa etmeliyiz. Filmler, tiyatrolar, kitap, sanat… Bunların hepsi yeni, eşit yaşam biçiminin en avantajlı, en güzel yönlerini göstermeli.

Vintage cinema videocamera

Korkma! Şu an sahip olduğundan daha azına sahip olman gerekmeyecek. Sadece lüzumsuz üretim ve tüketim duracak, insanlarla doğru ve dengeli bir iletişim içinde olmak, eşit olmak en çok elindekileri kaybetmekten korkanlara iyi gelecek.  

Yazıyı Paylaşın

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on skype
Share on telegram
Share on pinterest