SES GÖRÜNTÜDEN ÖNCE GELİYORSA! (MOVİE MAKER) 😱 BEN SİYAH BİR ASLANIM

Tütsü yakmak, metro durağında balık ekmek yemek videomun, tam ortasında bir yerde, sesin anlık bozulduğunu ve sonra tekrar düzeldiğini fark etmiş olabilirsin. O gün, videoyu telefonumla çektim ve montajını yapmak için bilgisayarıma aktardım. Konuşurken duraksadığım, beğenmeyip iki üç kere tekrarladığım yerleri, movie maker da kesip çıkarmaya başladım. Sonra tam yarısına gelmiştim ki bir de ne göreyim! Bir buçuk saniye kadar sesim görüntümden önce geliyor. Yani önce konuşuyorum, sonra elim kolum hareket ediyor. Videoyu tekrar çekeyim dedim, ama yayınlamaya söz verdiğim saatte yetişmesi mümkün değil. Mecbur araştırmaya başladım. Nasıl düzelteceğim, sesi ve görüntüyü birbirinden nasıl ayırabilirim, diye bir sürü makale okudum internette. Sesi videodan ayırsam, bir de görüntüyü tam o bozulan noktada, kesip, bir buçuk saniyelik kısmı çıkarsam, bu iş tamam. Ama Google’dan hep başka başka programların reklamları çıkıyor.

Sonuçta yeni bir programı bilgisayarıma kursam bile, hemen öğrenip hâkim olmam mümkün değil, bir saat kıvrandım nerdeyse, bu arada iyice strese girdim. Arada bir tekrar mı çeksem videoyu diyorum, ama saatin yelkovanı bir baktım, yayın saatine elli dakika gösteriyor. İyice panik olduğum anda, aklıma bir şey geldi:

Movie makerda kaydetme seçenekleri içinde, sadece ses olarak kaydet seçeneği var. Bende videoyu önce mp3 formatında, sadece ses olarak kaydettim. Sonra elimdeki videonun orijinal sesini tamamen sıfırladım, yani sessiz hale getirdim. Daha sonra müzik ekle tuşuna bastım ve sadece ses olarak kaydettiğim mp3 ses dosyasını, orijinal videonun üzerine ekledim.

Tam görüntü kaymasının olduğu yerde, hemen görüntüyü bir buçuk saniye kırptım ve videonun geri kalan kısmında, sesimi görüntümün tam üzerine oturacak şekilde senkronize ettim.

YouTube’a düzelttiğim videonun yüklemesi bittiğinde, yayına sadece 10 dakika kalmıştı.

Böyle teknik bir aksaklıkta ne yapacağımı biraz stresli bir yolla öğrenmiş olsam da, bu küçük meseleyi halletmenin verdiği başarı duygusunun benim üzerimde, karakterimde yaptığı değişiklikler anlatmakla bitmez.  Ama ben, yeni bir şey öğrenmeyi ve uygulamasını yapmayı tavsiye etmek adına, yine de birkaç temel noktayı anlatacağım. Sonuçta ben kendi kazandıklarımı anlatacağım, belki senin de işine yarar, belki sen de heveslenir, yeni bir şey öğrenirsin diye konuşacağım.

Öncelikle böyle bir sorunun üstesinden yardım almadan, tek başıma geldiğim için bana çok iyi geldi. Video YouTube’a yüklenirken, ben sanki kendimle bir barış anlaşması imzalıyor gibiydim.

İçim neşeyle doldu ve daha özgüvenli, bilgiç bir insana dönüştüm. Senin de görmüş olduğun gibi omuzlarım dikleşti ve daha emin adımlarla yürümeye başladım. Sabah, bir sihirli değnek olsa da şu kaymış video görüntüsü düzelse, diye düşünürken akşamüzeri pembe, sarı, simli büyü yıldızlarının, benim kendi ellerimdeki, sihirli değnekten geldiğini görmek, kendime olan saygımı artırdı.

Sonra dayanamayıp bu başarıyı kocama, babama ve ablama da anlattım. Bir de baktım onların da bana saygısı artmış, şimdi bana daha iyi davranıyorlar. Bazı YouTube videolarımla, dalga geçenler bile videolarımı daha dikkatli izleyip, bana saygılı mesajlar yazdılar.

Bir de baktım kocam bulaşıkları yıkıyor. Önceden ne bu mutfağın hali falan derdi. Şimdi sıvamış kolları bana yardım ediyor. Demek, bir iş başarınca, etrafımdaki insanlar, eksiklerimi de görmemeye hatta onları kendi üzerlerine almaya başlıyorlar.

“Aslan yelesinde bit aranmaz!” derler ya öyle bir şey, burada aslan ben oluyorum ama yelelerim siyah benim. Ben siyah bir aslanım. Demek ki ne kadar çok başarılı olursam, o kadar çok haklı olacağım 😊 bu da acımasız gerçeklerden biri.

Şimdi videoları daha korkusuz yapabilirim, yani bu alanda yaşam standardım yükseldi diye düşünebilirsin. Ses ve görüntü mü kaydı, hop düzelttim bile. Daha iyi videolar yapmak için yeni fırsatlar oluşuyor demektir.

Artık daha fazla seçeneğe ve seçme hakkına sahipmiş gibi hissettim.

İşte böyle, yeni bir şey öğrenmekten kazandığım bir şey varsa, o da daha iyi iş yapabilen ve aklı daha iyi çalışan biri olmak. Bazen yaşadığım aksiliklere bile şükrediyorum. Çünkü o zaman, aklım bir çözüm bulmak için, çalışmaya başlıyor. Düşünsene, böyle bir aksilik yaşamasaydım, nasıl düzelteceğimi de öğrenmeyecektim.

O yüzden kendime, tek başına bir iş yapmak özgürlüğünü ve hata yapma hakkını verdim. Çünkü okulda hep öğretmenin verdiği kitabı okuyorduk, ama yanlış yaptığımızda sınavdan düşük not alıyorduk. Ben yanlış cevapladığım her soruyu doğru cevaba giden bir yeşil merdiven gibi hayal ettim. Üstelikte korkuluklarına sarmaşıklar sarılmış, en tepesi bulutlara uzanan, her basamağında en sevdiğim abur cuburları bulduğum, çok eğlenceli bir merdivendir bu.

Kendim yapmayı öğrenince, her şeyi öğretmene sormama gerek kalmaz, kitabın kaçıncı sayfasındaydı bu, diye aramak zorunda da kalmam. Ben bilgisayarla ilgili, teknik makaleleri okumayı sevmesem de, sorunu çözmek için, yani bir amaçla okumak, bana yeni bir bilgi öğretti. Normalde hayatta gidip de merak etmem yani, sesi videodan nasıl ayırırım diye.

Doğal olarak, hayat bana bir anne gibi davranıyor. İhtiyaçlarım için çalışırken, zevkli de olsun istiyor. Eziyet çekmemi, çok yorulmamı değil. İşte bu yüzden, aklımdaki işle, istediğim işin aynı olmasına karar verdim diyelim. Yani sadece aklıma baksam, kesin doktor olmaya çalışırdım, çünkü iş bulamadım diye bir sorun yok, bütün doktorlar harıl harıl çalışıyorlar, ama sadece canımın istediğini yapsaydım da çalışmazdım, yan gelip yatardım. İşte, öyle bir iş buldum ki hem gece gündüz çalışıyorum, ama yorulmuyorum, hem de mutluyum. İşte bu, hem akla hem de isteklerime uygun.

Doğanın kurallarını bozmaya hakkım yok. Ben de başka her kişiye zor gelebilecek bu her gün video çekme işini yaparken, doğal ve yapay hareketlerimi, gerekli ve gereksiz mimiklerimi, akla uygun yeni bilgileri kullanmayı, videoyu yayınladıktan hemen sonra da, bir gün daha, görevimi yerine getirmiş olmaktan dolayı, duyduğum mutluluğu, bol bol tattığımı gördüm. O zor işleri ve yorucu fikir bulma aşamalarını, dinç bir yürekle, günlük hayatımın bir parçası haline getirdim. Böylece ruhum sağlamlaştı.

Artık teknik sorunları da çözmeyi öğrendiğime göre daha da çok çalışabilirim. Sen de bana yardım edersin, nasıl mı? Hakkında video yapmamı istediğin konular varsa yorum olarak yaz, bilgim olan ya da araştırıp öğreneceğim konuyu tabii ki kendi tarzımda seve seve anlatırım. Yeni şeyler öğrenmeye bayılırım. Bu aynı mağazadan yumuşacık bir pijama alıp, bebek şampuanıyla yıkandıktan sonra bu pijamayı giyip uyumaya benziyor. Video hazırladıktan sonra kendimi böyle hissediyorum.

Sevgili dostum kanalımı takip etmeyi hatırla ve yaşamdaki her zorluk, senin için avantaja dönüşsün.

Yazıyı Paylaşın

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on skype
Share on telegram
Share on pinterest